Başlangıç > Donanım > Laptop’unuzu öldürecek 5 davranış!

Laptop’unuzu öldürecek 5 davranış!

Laptop’unuza karşı nefret besliyorsanız, ona yapacağınız bu 5 şeyle onu yavaş yavaş öldürebilirsiniz.

Çok sayıda bileşeni bir araya sıkıştıran laptop’lar, günlük olarak kullandığımız en hassas ve kırılgan elektronik cihazlardan bir tanesi. Bir araştırmaya göre laptop’ların üçte biri, 3 yıl içinde hayata gözlerini yumuyor. Ancak onu erkenden emekliye ayırmaya kararlıysanız, şu 5 yolu izleyebilirsiniz.

Laptop’unuzu bir fırına dönüştürün

 

Laptop’lar muazzam bir ısı kaynağına dönüşebiliyorlar. İşlemciler her ne kadar daha az güç tüketseler de yüksek işlem gücü altında adeta soba gibi ısınabiliyorlar. Bazı laptop’lar, yüksek ısıları sevmiyor ve kendi kendini kapatıyor. Bazıları ise bir ızgaraya dönüşseler dahi halinden şikayet etmeyebiliyor ve yavaşça ölebiliyor. Kilim ve battaniye gibi yüzeyler laptop’unuzun kızışmasında büyük rol oynayabilir. Laptop’unuzun fan sesine dikkat edin. Eğer ondan saç kurutma makinesine benzer bir ses geliyorsa ve bilgisayarınızda güç gerektiren bir iş yapmıyorsanız, laptop’unuzun yardıma ihtiyacı olabilir.

Sarsıntılar diskinizi öldürebilir

SSD’ler laptop’larda popüler hale gelmeye başlasa da çoğunda hala mekanik sabit diskler kullanılıyor. Mekanik sabit diskler, hareketli parçalara sahiptir. Diskin okuma/yazma kafası disk üzerinde hareket ederken disk sarsılırsa, kafa orijinal konumuna dönmeye çalışacaktır. Bu sırada kafa, sabit diskin dahili bileşenlerine veya diske temas edebilir. Bu ise verilerinizin ve sabit diskinizin ölmesi anlamına gelebilir.

Laptop’unuza bir bebek gibi nazikçe davranın ve onu aniden hareket ettirmeyin.

Ekranınızı sap olarak kullanmak

Laptop’unuzu sevmiyorsanız, onu ekranından tutarak bir çanta gibi fırlatabilirsiniz. Bu sayede onu bir bardak gibi kırabilirsiniz.

Laptop’un kapağı kapalıyken onu ön veya arka tarafından tutmanız en iyi seçenektir. Kapağı açıkken onun iki yanından, iki elinizle tutmalısınız. Laptop’unuzu ekranından tutarak taşımayın.

Kablolarını ezin

Hayatınızı daha da zor hale geltirmek istiyorsanız, laptop’unuzun kablosunu bir yerlere dolayın, onu ezin ve üstüne basın. Laptop’lar taşınabilir olmaları nedeniyle kabloları da ince ve hafiftir. Dolayısıyla kablolarına nazikçe davranmalısınız.

Ona eziyet edin

Filmlerdekinin tersine, laptop’unuzu bir motorsikletin arkasında kullanmanız mümkün olmayabilir. Laptop çantaları sarsıntıları absorbe edebilse de ucuz çantalar onu yeterince korumayabilir. Bazı çantalar, laptopunuzun yan taraflarını korusa da, üst ve alt kısımlarını tamamen ihmal edebilir. Bu ise çantanızı yere bıraktığınızda laptop’unuzun iyi bir biçimde sarsılması demek.

Kategoriler:Donanım Etiketler:, , ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.